JAK STWORZYĆ BEZPIECZNY BALKON DLA KOTA?

Koty, szczególnie te udomowione, które na co dzień nie wychodzą na spacery są z reguły bardzo zainteresowane wszystkimi oknami i drzwiami balkonowymi w naszych domach. Ich ciekawość wzrasta jeszcze bardziej, kiedy za oknem pojawiają się promienie słoneczne i przez uchylone okno do mieszkania wpada ciepłe powietrze oraz słyszalny jest śpiew ptaków.

Tak zachęcające bodźce wraz wizją możliwości błogiego leżakowania i wygrzewania się w słońcu sprawiają, że nasi pupile wykorzystają każdą okazję, aby wydostać się na zewnątrz balkonu czy nawet małego parapetu na oknie.

Niestety to, co na początku kojarzy się z samą przyjemnością może także bardzo szybko przerodzić się w niebezpieczeństwo dla naszych czworonogów, a zwłaszcza w upadek z wysokości. Przyjęło się mówić, że kot zawsze spada na cztery łapy, niestety nie jest to do końca prawdą, zwłaszcza jeśli mówimy o upadku z balkonu czy okna kilkupiętrowego budynku.

siatka cieniująca 95% grafitowa

JAK ZABEZPIECZYĆ OTWARTY BALKON DLA KOTA? KOT SAM RACZEJ Z BALKONU NIE WYSKOCZY ALE...

Koty niezależnie od rasy czy sposobu wychowania posiadają bardzo rozwinięty instynkt przetrwania, który skutecznie powstrzyma je przed ryzykownymi i niebezpiecznymi zachowaniami jak skoki z kilkupiętrowego balkonu czy okna. Problem pojawia się gdy koty tak bardzo zaangażują się w zabawę lub pościg za zobaczonym ptaszkiem czy motylkiem, że zatracą równowagę i po prostu spadną... Upadek z wysokości kilku pięter grozi poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią.

Jako właściciele zwierząt nie możemy lekceważyć takiego niebezpieczeństwa i musimy stworzyć im bezpieczną przestrzeń do zabawy usuwając potencjalne zagrożenia. Najpopularniejszym i najlepszym zabezpieczeniem jest zastosowanie siatek ochronnych dedykowanych na balkony i okna.

CZYM ZABEZPIECZYĆ BALKON DLA KOTA? SIATKA METALOWA, POLIPROPYLENOWA CZY MOŻE POLIETYLENOWA?

Kiedy podjęliśmy już decyzję o stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do zabaw dla naszych pupili musimy teraz zdecydować jaki produkt wybrać. Możemy wybierać spośród różnych typów siatek oraz sposobów montażu. Postaramy się pokrótce scharakteryzować główne typy siatek:

  • • Polipropylenowe – trwałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV, niestety chłoną wodę co znacznie wpływa na skrócenie ich żywotność oraz zwiększanie ich własnego ciężaru.
  • • Polietylenowe – zdecydowanie najlepsze siatki do zabezpieczenia balkonów i okien. Bardzo odporne na warunki atmosferyczne jak deszcz, śnieg czy wysokie i niskie temperatury. Lekka, elastyczna, odporna na promieniowanie UV oraz rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne.
  • • Polietylenowe wzmocnione drucikiem – połączenie siatki polietylenowej wraz z wplecionym drucikiem dla uzyskania jeszcze większej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.
  • • Metalowe – zdecydowanie najmocniejsza siatka, ale jej montaż może okazać się bardzo trudny, cechują się niską odpornością na warunki atmosferyczne jak deszcz i śnieg, które mogą doprowadzić do jej rdzewienia.

Zdecydowanie najlepszym wyborem w kategorii siatek ochronnych na balkon wydaje się siatka polietylenowa. Stanowi idealny stosunek jakości do atrakcyjnej ceny.

siatka cieniująca 95% grafitowa

SIATKA OCHRONNA NA BALKON DLA KOTA. JAKI WYBRAĆ ROZMIAR OCZKA?

Ochronne siatki polietylenowe dostępne są w różnych rozmiarach oczek co pozwala na idealne dopasowanie ich do naszych wymagań.

Siatka o oczku 19x19 mm – skierowane są do najmniejszych pupili, drobne oczko uniemożliwia przekładanie przez nie głowy oraz zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną siatki. Siatka może także z powodzeniem zostać wykorzystana do zabezpieczenia cięższych i aktywnych kotów.

Siatka o oczku 28x28 mm – znajdzie swoje zastosowanie do zabezpieczenia małych kotów oraz większych aktywnych osobników. Gęste oczka wpływają na większą wytrzymałość mechaniczną siatki.

Siatka o oczku 30x30 mm z drucikiem – to najmocniejszy wariant siatki dedykowany dla najbardziej aktywnych i niesfornych kocich pupili. Skutecznie wzmocniona mechanicznie przed podgryzaniem i drapaniem.

Siatka o oczku 40x40 mm – dedykowana dla większych i cięższych kotach, charakteryzuje się pogrubionym splotem dla jeszcze większej wytrzymałości mechanicznej materiału.

Siatka o oczku 50x50 mm – standardowa i najpopularniejsza siatka stosowana do zabezpieczenia balkonów i okien przed wypadnięciem zwierząt. Znajdzie swoje zastosowanie przy spokojnych i mniej aktywnych kotach.

JAK ZABEZPIECZYĆ BALKON CO WYBRAĆ – SAMODZIELNIE CZY WYNAJĄĆ FACHOWCÓW?

Koszt zabezpieczenia balkonu będzie zależny przede wszystkim od wyboru typu siatki oraz od tego, czy prace zostaną wykonane przez nas samych, czy montaż zostanie przeprowadzony przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się ochroną balkonów.

Montaż siatki nie wymaga zaawansowanych zdolności manualnych i jest intuicyjny, więc z powodzeniem może zostać wykonany we własnym zakresie. Należy jednak brać pod uwagę, że prace odbywają się na wysokości i mogą wiązać się z dużym ryzykiem wypadnięcia z okna lub balkonu przy niezachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub nie czujemy się pewnie, to warto zlecić to zadanie specjalistom.

SPOSOBY MONTAŻU SIATKI NA BALKON. WYBRAĆ ZESTAW DO WIERCENIA CZY KLEJENIA?

Polietylenowe siatki na balkon sprzedawane są w rolkach lub w gotowych zestawach zawierających instrukcję oraz wszystko, co potrzebne do przeprowadzenia prac montażowych. Zdecydowanie lepszym i atrakcyjniejszym cenowo rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu. Pozwoli nam to uniknąć zbędnego zamieszania z doborem odpowiednich akcesoriów do montażu.

Wyróżniamy dwa główne sposoby montażu siatki na balkon i okna: montaż bezinwazyjny z zastosowaniem zaczepów i kleju oraz montaż do wiercenia na stelażu przytwierdzonym do elewacji.


Zestaw do zabezpieczenia kota na balkonie do klejenia
 
Zestaw do zabezpieczenia kota na balkonie do wiercenia
 
  • ✅ Sposób bezinwazyjny do klejenia – Zdecydowanie łatwiejszy sposób montażu, który można wykonać we własnym zakresie. Głównym plusem jest brak konieczności wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Montaż jest bardzo intuicyjny i polega na przyklejeniu poliwęglanowych zaczepów do elewacji za pomocą kleju, a następnie naciągnięciu na nich siatki. Jest to idealne rozwiązanie jeśli czasowo wynajmujemy mieszkanie ponieważ zaczepy można łatwo zdemontować przy wyprowadzce.
  • ✅ Sposób inwazyjny do wiercenia – Kolejnym sposobem montażu jest stworzenie szkieletu na lince stalowej przytwierdzonego do elewacji, a następnie rozciągnięcia na nim siatki. Sposób ten wymaga większych umiejętności oraz zastosowania wiertarki do betonu. Jest też bardziej niebezpieczny ponieważ wymaga wychylenia się poza obrys balkonu. Warto mieć także na uwadze, że jeśli wynajmujemy mieszkanie to często musimy uzyskać zgodę właścicieli lub administracji na wykonanie wierceń w elewacji.

Pozostałe wpisy