SIATKA CIENIUJĄCA NA OGRODZENIE - PORADNIK PRZED ZAKUPEM

A. Materiał wykonania - z czego zrobiona jest siatka cieniująca?

Siatki cieniujące wykonane są z tworzywa sztucznego zwanego polietylenem 'PEHD' o podwyższonej gęstości. Jest to materiał przystosowany do użytkowania całorocznego w warunkach zewnętrznych. Materiał ten jest wytrzymały, odporny na wszelkie warunki pogodowe oraz promienie słoneczne UV przy czym odnośnie dosć kontrowersyjnego tematu odporności na UV materiał musi dodatkowo być wzbogacony o stabilizację UV. Siatka cieniująca nie posiadająca stabilizacji UV dużo szybciej kruszeje i traci kolor zwłaszcza pod wpływem intensywnej ekspozycji na słońce a właśnie na takie warunki będzie wystawiona osłaniając nasze ogrodzenie.

☝ Jednym z pierwszych kryteriów w wyborze i zakupie siatki cieniującej powinno być upewnienie się czy siatka cieniująca posiada stabilizację UV, abyśmy mogli cieszyć się jej funkcjonalnością jak najdłużej bez konieczności wymiany po pierwszym słonecznym sezonie.

B. Zastosowanie - do czego stosuje się siatki cieniujące?

Siatka cieniująca w ostatnich latach to najpopularniejszy wybór do osłonięcia każdego rodzaju ogrodzenia czy płotu w celu zapewnienia sobie większej prywatności w domu, ogrodzie czy na działce. Siatki cieniujące oprócz funkcji maskującej zapewniają ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, wiatrem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz. Siatka cieniująca dokonane sprawdzi się również jako osłona placów budowy, wiat śmietnikowych, obiektów sportowych, miejsc parkingowych i innych przestrzeni, które wymagają zapewnienia większej prywatności lub osłony przed słońcem, wiatrem, deszczem czy gradem.

atest PZH-PIB
 


Lista potencjalnego zastosowania siatek cieniujących:

  • osłona i maskowanie ogrodzenia lub płotu w domu i ogrodzie ;
  • zacienienie parkingu i podjazdu samochodowego;
  • ochrona przed gradem i nagrzewaniem pojazdów;
  • ochrona roślin przed nadmiernym nasłonecznieniem;
  • ogrodzenie obiektów sportowych
  • ogrodzenie placów budowy i obiektów przemysłowych
  •  ogrodzenie wiat śmietnikowych 

 

C. Kolorystyka siatek - jaki kolor siatki cieniującej wybrać?

Siatki cieniujące ze względu na swoje najpopularniejsze zastosowanie do osłony ogrodzeń występują w wielu wersjach kolorystycznych tak aby jak najbardziej pasowały do najmodniejszych obecnie kolorów ogrodzeń panelowych, siatek metalowych czy płotów. Najpopularniejsze obecnie kolory siatek cieniujących to zielony, grafitowy, antracytowy, szary, czarny i brązowy. Kolor zielony idealnie komponuje się z zielenią w ogrodzie lub na działce oraz zielonym kolorem ogrodzeń. Kolor antracytowy i grafitowy są w tym momencie niezwykle popularne ze względu na znaczny wzrost popularności takiej palety barw produkowanych ogrodzeń panelowych a dodatkowo są niezwykle uniwersalne i estetycznie pasują do każdej przestrzeni. Kolory szary, brązowy i czarny są mniej popularnymi kolorami siatek cieniujących jednak mogą być idealnym rozwiązaniem do zastosowania w zależności od otoczenia (np. koloru elewacji budynku czy elementów dekoracyjnych ogrodu) i kolorystyki ogrodzenia.

☝ Wybór koloru siatki cieniującej nie wpływa na funkcjonalności siatki, stopień zacienienia czy parametry wytrzymałościowe. Jest to tylko kwestia gustu i indywidualnego dopasowania do otoczenia.


ZIELONE SIATKI CIENIUJĄCE

 

GRAFITOWE SIATKI CIENIUJĄCE

 

BRĄZOWE SIATKI CIENIUJĄCE

 

D. Rodzaje siatek cieniujących - wyjaśniamy co znaczy procentowy stopień zacienienia siatek cieniujących

Siatki cieniujące dostępne na polskim rynku pomijając kwestię kolorystyczną czy jakości użytego tworzywa wraz ze stabilizacją UV różnią się przede wszystkim gramaturą. Jest to jeden z najważniejszych czynników definiujących siatkę cieniującą i jej szacowany stopień zacienienia, ponieważ bezpośrednio wpływa na gęstość siatki. Zależność między gramaturą siatki a stopniem zacienienia siatki cieniującej jest bardzo prosta - im większa gramatura a tym samym gęstość siatki tym więcej zasłoni i lepiej osłoni przez wiatrem, promieniami słonecznymi lub kurzem. 

☝ Gramatura - to waga materiału w odniesieniu do jednego metra kwadratowego wyrażana w gramach np 140g/m2.

☝ Gramatura to jeden z najważniejszych parametrów siatki cieniującej determinujący gęstość materiału a tym samym niezwykle popularny wśród sprzedawców parametr szacowanego stopnia cieniowania wyrażany w procentach w granicach 50-95%. 

Sam procent zacienienia wyrażany w procentach np. siatka cieniująca 75% lub 90% jest parametrem szacowanym którego skuteczność jest zależna od wielu czynników takich jak miejsce montażu siatki (np. czy za siatką są zabudowania, drzewa czy wolna przestrzeń) lub kąt padania promieni słonecznych. Nie w każdych warunkach efekt procentowego zacienienia będzie taki sam. Biorąc to pod uwagę jako Linarem SiatkiSieci staraliśmy się dopasować gramaturę materiału i stopień zacienienia tak aby jak najlepiej sprawdzały się w każdych warunkach i nie odbiegały od wskazywanych parametrów. Patrząc na opinie klientów mamy poczucie, iż to zadanie nam się udało jednak zdajemy sobie sprawe i uczulamy każdego klienta przed zakupem siatki cieniujacej, że stopień zacienienia jest parametrem szacowanym i podlegającym subiektywnej ocenie. W naszej ocenie bardziej miarodajnym parametrem jest gramatura siatki cieniującej bezpośrednio wpływająca na jej gęstość.

UWAGA:Polecamy zawsze upewnić się u potencjalnego sprzedawcy / producenta jaka jest gramatura siatki, ponieważ w ostatnim czasie pojawiło się dużo ofert, które w celach marketingowych wprowadzają nieświadomego klienta w błąd podając stopień cieniowania na poziomie większym niż realnie pozwala na to gramatura siatki lub sprzedawca nie podaje w ogóle gramatury siatki w swojej specyfikacji. Praktyka szczególnie popularna na portalach sprzedażowych np. allegro. 

E. Zależność między gramaturą a stopniem zacienienia

Poniżej przedstawiamy opracowane przez nas na podstawie wieloletniego doświadczenia zależności między gramaturą a szacowanym stopniem zacienienia:

95% - siatki o gramaturze 180-220g /m2

90% - siatki o gramaturze 130-140g /m2

75% - siatki o gramaturze 75-90g/m2

60% - siatki o gramaturze 60-70g/m2

 
 
 

F. Wybór odpowiedniej siatki cieniującej na podstawie gramatury

Mając na uwadze potencjalne zastosowanie oraz definiowanie siatek cieniujących za pomocą gramatury/stopnia zacienienia przygotowaliśmy uproszczone porównanie stopnia zacienia do potencjalnego zastosowania siatki cieniującej:

Gramatura 80g-100g (75-80%) - używane do zacienienia szklarni/upraw oraz na ogrodzenia dla umiarkowanego zachowania prywatności, zacienienia oraz redukcji wiatru;

Gramatura 130g-140g (90%) - stosowane do maskowania ogrodzenia dla zachowania wysokiego stopnia prywatności, maskowania, cienia oraz redukcji wiatru oraz do zacienienia upraw wymagających dużego stopnia zacienienia;

Gramatura 180g-230g (95%) - najlepszy wybór w sytuacji, kiedy zależy Ci na maksymalnym możliwym zachowaniu prywatności bez kompromisów. Najgęstsze wersje siatek cieniujących dla najbardziej wymagających, jednocześnie zapewniające niewielki przepływ wiatru i znikomą przejrzystość;

☝ Im większa gramatura materiału tym siatka jest bardziej gęsta, bardziej maskuje, przepuszcza mniej promieni słonecznych oraz skuteczniej chroni przed wiatrem, dlatego na ogrodzenia w celu zapewnienia większego poziomu prywatności polecamy siatki 90-95% a dla ochrony roślin niższe stopnie zacienienia. 

G. Problem zawyżania gramatury siatki - sprawdź realną wagę siatki po zakupie

Coraz częstszym problemem i złą praktyka wśród sprzedawców siatek z tworzywa jest "oszczędzanie" na gramaturze tzn. reklamowanie i opisywanie siatki o danej gramaturze przykładowo 180g/m2 a realnie wysyłka produktu 130g-150/m2. Dla klienta kupującego taki produkt po raz pierwszy taka różnice może być niezwykle ciężkia do stwierdzenia na pierwszy rzut oka, dlatego prosimy zahcować czujnośc. W razie wątpliwości odnośnie stopnia zacienienia i gramatury zalecamy zważyć siatkę po otrzymaniu przesyłki. Waga siatki powinna wynikać z jej wymiarów oraz gramatury według wzoru mnożenia obu wymiarów i gramatury siatki:

długość x wysokość x gramatura = waga siatki podana w gramach

Przykład na podstawie siatki w wymiarze 1,5m x 25m o gramaturze 180g:

1. najpierw mnożymy długość i wysokość siatki otrzymując liczbę metrów kwadratowych: 1,5x25 = 37,5m2

2. kolejno wynik (m2) mnożymy przez gramaturę siatki otrzymując wagę siatki w gramach czyli 37,5 x 180 = 6750g

3. dzieląc wynik z drugiego kroku przez tysiąc (1kg=1000g) otrzymujemy przybliżoną wagę rolki siatki: 6750g/1000 = 6,75kg

W ten sposób łatwo można sprawdzić czy deklarowana gramatura siatki jest prawidłowa.

W przypadku braku odpowiednio dużej wagi można wyciąć kawałek siatki 100cm x 100cm (1m2) i zważyć go na mniejszej wadze. Taki odcinek powinien ważyć tyle ile deklarowana gramatura +/- 5% 

H. Podsumowanie- na co zwrócić uwagę przed zakupem siatki cieniującej ?

Podsumowując przed zakupem siatki cieniującej należy:

- zindentyfikować odpowiedni rodzaj i kolor siatki do potencjalnego zastosowania 
- upewnić się u sprzedawcy odnośnie gramatury siatki i zastosowania stabilizacji UV
- w razie wątpliwości poprosić o próbki siatki przed zakupem pełnych rolek
- sprawdzić wagę siatki po zakupie w przypadku wątpliwości odnośnie deklarowanej gramatury i stopnia zacienienia
- sprawdzić zdjęcia przedstawianego produktu czy są realne czy ściągnięte z Internetu
- zapoznać się z instrukcją montażu oraz polecanymi akcesoriami montażowymi
- sprawdzić stabilność swojego ogrodzenia, ponieważ siatka cieniująca przy dużych wiatrach może wywrócić niestabilne ogrodzenia np. typu tymczasowego


jaka siatka cieniująca najlepsza osłona na ogrodzenie

Pozostałe wpisy