Czym zasłonić ogrodzenie
 
Wielu właścicieli domków jednorodzinnych zadaje sobie to pytanie. Obecnie rynek proponuje kilka rozwiązań pozwalających na skuteczne oraz efektowne zakrycie ogrodzenia. Właściciele z różnych względów decydują się na zamaskowanie ogrodzenia, czasami jest to tylko chęć zasłonięcia starszego, mało estetycznego płotu, jednak głównym powodem wydaje się chęć uzyskania prywatności na własnej posesji.
 
Oczywiście problem nie dotyczy tylko właścicieli domków, problem obejmuje również mieszkańców bloków, gdzie coraz częściej spotykamy się z bardzo gęstą zabudową budynków odbierającą jakąkolwiek prywatność. Spędzanie wolnej chwili na balkonie czy tarasie w towarzystwie spoglądających par oczu z każdej strony odbiera całą przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu.
 
Taśmy ogrodzeniowe mogą być stosowane tylko na ogrodzeniach panelowych. W pewnych przypadkach można próbować zastosować taśmę ogrodzeniową o rozmiarze 4,75 cm i przeplatać ukośnie na siatce, ale nie polecamy takiego rozwiązania, ponieważ jest ono bardzo czasochłonne, a efekty mogą nie być zadowalające. Jeśli na ogrodzeniu nie posiadamy paneli ogrodzeniowych, a standardową siatkę metalową to idealnych rozwiązaniem będzie zastosowanie siatki cieniującej.
 


Siatki cieniujące
 
Jednym z możliwych i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem stanowi montaż na ogrodzeniu siatki cieniującej. Sprawdzi się ona zwłaszcza w zamaskowaniu starego płotu, siatki ogrodzeniowej czy balustrady balkonowej, siatki mogą również znaleźć zastosowanie w odgrodzeniu placów budowy czy boisk sportowych.
 
Siatki maskujące cieszą się coraz większą popularnością, jeszcze do niedawna widok siatki wzbudzał zdziwienie i zainteresowanie przechodniów. Siatki stały się tańszą alternatywą dla dużo droższych rozwiązań między innymi takich jak budowa płotu lamelowego. Prawidłowo zamocowania siatka, będzie służyła przez wiele sezonów, stanowiąc jednocześnie oryginalną i trwałą ozdobę ogrodu.
 
Siatki cieniujące poza funkcją maskującą mają wiele dodatkowych zalet. Dzięki zastosowaniu siatki cieniującej jesteśmy w stanie w znacznym stopniu zredukować hałas przedostający się z ulicy, uzyskać więcej cienia, ochronić się przed wiatrem, kurzem oraz pyłem. Dodatkowo siatki doskonale sprawdzą się w roli ochronnej upraw/roślin narażonych na nadmierne nasłonecznienie w przydomowych szklarniach.
 


Jaką siatkę cieniującą wybrać
 
Przed podjęciem decyzji o zakupie siatki cieniującej powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać. Obecnie na rynku producenci oferują szeroką gamę rozmiarów, kolorów oraz gramatur siatek cieniujących. Kluczową rolę przy wyborze siatki powinna odgrywać jej gramatura, to dzięki gramaturze możemy określić jaki stopień zacienienia możemy uzyskać. Gramatura siatki określa jej wagę na każdy m2, im wyższa jest waga tym siatka, jest gęstsza, przez co przepuszcza zdecydowanie mniej światła oraz wiatru.
 
Na cenę siatki cieniującej wpływa wiele czynników, między innymi gramatura siatki, jakość zastosowanych materiałów, rozmiar oraz fakt czy siatka posiada stabilizatory UV. Najtańsze modele możemy zakupić już od 100 zł, a maksymalna cena najdroższych siatek nie powinna przekroczyć 500 zł.
 


Montaż siatki cieniującej – odmiana ogrodzenia w jedno popołudnie!
 
Montaż siatki jest niezwykle prosty i intuicyjny – nie wymaga użycia specjalnych narzędzi, z powodzeniem i łatwością własnymi siłami odmienimy ogrodzenie w jedno popołudnie. Przed zakupem powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów naszego ogrodzenia w celu dobrania idealnego rozmiaru.
 
Dzięki niewielkiej wadze oraz specjalnym obszyciom z otworami montażowymi wykonanym wzdłuż siatki za pomocą opasek zaciskowych (trytytek) bez większego nakładu siły i czasu przymocujemy siatkę do ogrodzenia. Zaleca się mocowanie siatki co około 25 – 50 cm co zapewni mocną i trwałą konstrukcję. Przy montażu należy pamiętać, aby dobrze naciągnąć siatkę – pozwoli uchronić to przed fałdowaniem się materiału. Brak odpowiedniego napięcia siatki wpłynie na nieestetyczny wygląd płotu, a co najważniejsze podczas podmuchów wiatru z siatki utworzy się tak zwany „żagiel”, co skutkować może zerwaniem siatki, a w najgorszym wypadku nawet trwałym uszkodzeniem ogrodzenia. Przy ogrodzeniach starszych, niestabilnych – nie zaleca się montażu siatek o najwyżej gramaturze, ponieważ mogą zbyt bardzo obciążać ogrodzenie.
 
Czasami montaż siatki w jednym kawałku nie jest możliwy z powodu kaskadowego ułożenia ogrodzenia lub niestandardowej aranżacji płotu, jednak nie stanowi to żadnej przeszkody w montażu siatki maskującej. Siatkę maskującą można dowolne docinać na mniejsze kawałki, skracając ją z długości. Aby tego dokonać, zaleca się użycie ostrego narzędzia np. nożyczek w celu uniknięcia efektu strzępienia.


Pozostałe wpisy