Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu?

Marzenie o pięknym i zdrowym trawniku potrafi często zostać zrujnowane poprzez obecność niechcianych lokatorów. Krety bardzo łatwo i skutecznie radzą sobie z zamienieniem naszego podwórka w istne pobojowisko, uszkadzając przy tym często system korzeniowy roślin.
 
Wbrew temu, co powszechnie uważamy – kret nie jest szkodnikiem, chociaż widok wyrastających kopców w naszym ogrodzie przyprawia o zawrót głowy. Istnieją skuteczne metody na długotrwałe pozbycie się kretów z ogrodu, zanim jednak je poznamy, powinniśmy dowiedzieć się więcej o przeciwniku, z którym zostanie nam się zmierzyć.
 
W Polsce występuje tylko jednej gatunek – Kret europejski (Talpa europaea)
Kret to ssak o niewielkiej wadze ok. 120 g i średniej długości ciała wynoszącej około 17 – 20 cm, posiada silne łapy z zagiętymi do tyłu pazurami przystosowanymi do drążenia podziemnych tuneli. Powiedzenie „ślepy jak kret” jest całkowicie podstawne – pomimo posiadania oczu, prawdopodobnie są one całkowicie niewrażliwie na światło. Zatem jak radzi sobie z funkcjonowaniem, będą całkowicie pozbawionym wzroku?
 
Kret został obdarzony w niebywale dobry słuch, jest wrażliwy nawet na najmniejsze hałasy czy drgania. Dzięki doskonałemu zmysłowi węchu fantastycznie radzi sobie z poszukiwaniem i pozyskiwaniem pokarmu. Kret jest bardzo pożytecznym stworzeniem, ponieważ żywi się głównie dżdżownicami, ślimakami, pająkami oraz myszami, a dzięki drążeniu podziemnych tuneli skutecznie użyźnia ziemię.
 
Krety nie zapadają w sen zimowy, a jedynie gromadzą zapasy w swoich podziemnych „spiżarniach” pozwalające im na przetrwanie zimy. Krety największą aktywność wykazują wczesną wiosną – zazwyczaj w okolicach marca i żerują aż do później jesieni.
kretowisko kopiec kreta
 
 

Metody na wyeliminowanie kreta z ogrodu

Na rynku oferowanych jest wiele środków do walki z uciążliwymi kretami, począwszy od tradycyjnych, domowych (hałasujące plastikowe lub szklane butelki) po środki chemiczne, zamgławiające i odstraszacze dźwiękowe. Wymienione metody nie zawsze okazują się w pełni skuteczne, wymagają częstego stosowania lub z czasem uporczywe ssaki potrafią się do nich przyzwyczaić.
 
Przy stosowaniu odstraszaczy lub domowych metod na wyeliminowanie kreta, walka może trwać tygodniami, a i tak finalnie okazać może się nieskuteczną. Kiedy jesienią stopniowo zaczynają znikać kopce z naszego ogrodu, zazwyczaj nie oznacza to tego, że kret opuścił nasz teren, a jedynie zszedł niżej pod ziemię, by wiosną znów zamienić nasze podwórko w pobojowisko. Jedyną pozytywną informacją jest fakt, że zazwyczaj mamy do czynienia tylko z jednym osobnikiem – krety są samotnikami.
 
Należy pamiętać, że od 2016 roku w Polsce krety objęte są częściową ochroną, nie wolno ich zabijać, a jedynie zwalczać.

Plastikowa siatka na krety – czy to skuteczne rozwiązanie?

Siatka na krety No-Mole produkowana jest z tworzywa sztucznego - polipropylenu dzięki czemu nie ulega szybkiej biodegradacji co w tym przypadku zapewnia długoletnią trwałość. Tego rodzaju siatki popularnie nazywane są plastikowymi siatkami na krety. Skuteczność siatki twki w tym, że tworzy ona fizyczną barierę dla kreta przez co zmusza go do przeniesienia się na innych obszar.

Siatki na krety stosuje się pod warstwą ziemii i trawnika, dzięki czemu są niewidocznie a jednocześnie stawnoią skuteczną barierę dla kretów. Odpowiednio zamocowana siatka na krety uprzykrza kretom kopanie podziemnych tuneli, uniemożliwiając tworzenie kretowisk, których zadaniem jest dostarczenie tlenu co powoduje, że zostają zmuszone do zmiany terytorium.

Plastikowa siatka na krety może być z łatwością docinana za pomocą nożyczek lub popularniego nożyka do tapet. Do łączenia fragmentów siatek doskonale sprawdzają się szpilki montażowe do siatki na krety. Dodatkowym atutem montażu siatki jest pozytywny wpływ na wyrastającą trawę – ziemia ma wzmocnioną strukturę, przez co wyrastająca trwa, jest dużo silniejsza.
 
Przy wyborze siatki na krety warto zwrócić uwagę na stosunek rozmiaru oczek do gramatury siatki. Często parametr gramatury jest sztucznie zawyżany poprzez niepotrzebne zmniejszanie rozmiaru oczek, co w rzeczywistości wpływa na wysoką gramaturę siatki i słabość łączeń oczek (siatka ma niską odporność na rozerwanie). Siatka na kreta No-Mole posiada odptymalny rozmiar oczek 16 x 16 mm oraz wysoką gramaturę 30 g/m2 (siatki na krety standard) lub 40 g/m2 (siatki na krety premium).

Siatki sprzedawane są w gotowych rolkach o określonej długości oraz szerokości. Standardowa siatka zazwyczaj ma 2 metry szerokości i w zależności od 100 do 200 metrów długości. Ceny siatek wahają się w granicach 200-500 zł.

Jak założyć siatkę na krety?

Od tego jak głęboko będzie zamontowana siatka przeciw kretom zostanie zamontowana w dużej mierze zależy jej skuteczność. Montaż siatki na krety wymaga odpowiedniego przygotowania gleby i trawnika, który należy uprzednio rozkopać na głębokość 10 cm. Ułożona zbyt płytko siatka uniemożliwi w przyszłości bez jej uszkodzenia np. korzystanie z aeratorów do napowietrzania gleby, a także utrudni wykonywanie prostych prac ogrodowych jak wkopanie drzewka, posadzenia rośliny, przekopanie ogródka. Dodatkowo drążone przez krety tunele pod płytko ułożoną siatką przeciw kretom mogą powodować zapadanie lub fałdowanie się trawnika (warstwa ziemi między siatką a powierzchnią gleby jest zbyt cienka, co powoduje podnoszenie trawnika i tworzenie wybrzuszeń). Montaż siatki przeciw kretom na głębokości 10 cm dotyczy zarówno trawy rozkładanej z rolki, jak również sianej.

W celu prawidłowego montażu siatkę powinniśmy umieścić około 10 cm pod trawnikiem, zapewni to optymalną ochronę przed przedostawaniem się ssaków na powierzchnię ziemi. Najlepszym okresem na montaż siatki jest moment przed wysianiem trawnika. Przy dużych obszarach, pomocne może okazać się, użycie koparki co znacznie przyspieszy i usprawni pracę. Siatki można dowolnie docinać, a ich łączenie jest niezwykle proste przy użyciu specjalnych szpilek – szpilki zapobiegają przesuwaniem się siatki podczas jej zasypywania.


Pozostałe wpisy