Strona
Strona 1
z 1
Strona
Strona 1
z 1
A. Materiał wykonania
Siatki cieniujące wykonane są z tworzywa sztucznego zwanego polietylenem (PEHD - gdzie skrót 'HD' znaczy że jest to odmiana o podwyższonej gęstości). Jest to materiał przystosowany do użytkowania całorocznego w warunkach zewnętrznych. Materiał ten jest odporny na wszelkie warunki pogodowe oraz promienie słoneczne UV przy czym odnośnie dosć kontrowersyjnego tematu odporności na UV materiał musi dodatkowo być wzbogacony o stablizację UV. Siatki nie wzbogacone w taką stabilizację dużo szybciej kruszeją i traca kolor zwłaszcza pod wpływem intensywnej ekspozycji na słońce.
B. Zastosowanie
Siatki cieniujące na ogrodzenia sa jednym z najpopularniejszych sposobów na maskowanie ogrodzeń panelowych, siatek metalowych oraz innych ogrodzeń w celu zwiększenia prywatności posesji przed wścibskimi oczami sąsiadów, odgrodzenia od ulicy lub po prostu jak nazwa wskazuje ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Lista potencjalnego zastosowania siatek cieniujących:
- • zacienienie i zamaskowanie ogrodzenia lub płotu;
- • zacienienie parkingu i podjazdu samochodowego;
- • ochrona przed gradem i nagrzewaniem pojazdów;
- • ochrona roślin przed nadmiernym nasłonecznieniem i gradem;
- • ogrodzenie obiektów sportowych
Siatki cieniujące dostępne na polskim rynku pomijając kwestię kolorystyczną czy jakości użytego tworzywa wraz ze stablizacją UV (czego kllient niestety nie jest w stanie zweryfikować) różnią się przede wszystkim gramaturą. Jest to jeden z najważniejszych czynnikow definiujących siatkę cieniującą i jej szacowany stopień zacienienia.
☝ Gramatura - to waga materiału w odniesieniu do jednego metra kwadratowego często wyrażana w gramach np 140g/m2.
☝ Gramatura to jeden z najważniejszych parametrów siatki cieniującej determinujący gestość materiału a tym samym niezwykle popularny wśród sprzedawców parametr szacowanego stopnia cieniowania wyrażany w procentach w granicach 50-95%.
☝ UWAGA: Polecamy zawsze upewnić się u potencjalnego sprzedawcy/producenta jaka jest gramatura siatki, ponieważ w ostatnim czasie pojawiło sie dużo ofert, które w celach marketingowych wprowadzają nieświadomego klienta w błąd podając stopień cieniowania na poziomie większym niż realnie pozwala na to gramatura siatki lub sprzedawca nie podaje w ogóle gramatury siatki w swojej specyfikacji. Praktyka szczególnie popularna na allegro.
D. Zależność między gramaturą a stopniem zacienienia
Poniżej przedsawiamy realistyczne porównanie zależności między gramaturą a stopniem zacienienia:
95% - siatki o gramaturze 180-220g /m2
90% - siatki o gramaturze 130-140g /m2
75% - siatki o gramaturze 75-90g/m2
60% - siatki o gramaturze 60-70g/m2
Mając na uwadze potencjalne zastosowanie oraz definiowanie siatek cieniujących za pomocą gramatury/stopnia zacienienia przygotowaliśmy uproszczone porównanie stopnia zacienia do potencjalnego zastosowania siatki cieniującej:
Gramatura 80g-100g (75-80%) - używane do zacienienia szklarni/upraw oraz na ogrodzenia dla umiarkowanego zachowania prywatności, zacienienia oraz redukcji wiatru;
Gramatura 130g-140g (90%) - stosowane do zacienienia upraw wymagających dużego stopnia zacienienia oraz na ogrodzenia dla zachowania wysokiego stopnia prywatności, maskowania, cienia oraz redukcji wiatru;
Gramatura 180g-230g (95%) - najlepszy wybór w sytuacji, kiedy zależy Ci na maksymalnym możliwym zachowaniu prywatności bez kompromisów. Najgęstsze wersje siatek cieniujących dla najbardziej wymagających, jednocześnie zapewniające niewielki przepływ wiatru i znikomą przejrzystość;
☝ Im większa gramatura materiału tym siatka jest bardziej gęsta i bardziej maskuje oraz przepuszcza mniej promieni słonecznych dlatego na ogrodzenia polecam siatki 90-95% a dla ochrony roślin niższe stopnie zacienienia.
F. Podsumowanie.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem ?
Podsumowując przed zakupem siatki cieniujęcej należy:
- zindentyfikować odpowiednią siatkę do potencjalnego zastosowania
- upewnić się u sprzedawcy odnośnie gramatury siatki i zastosowania stabilizacji UV
- w razie wątpliwości poprosić o próbki siatki przed zakupem pełnych rolek
- sprawdzić zdjęcia przedstawianego produktu czy są realne czy sciągniete z internetu
- zapoznać się z instrukcja montazu oraz polecanymi akcesoriami montazowymi
- sprawdzić stabilność swojego ogrodzenia ponieważ siatka cieniująca przy dużych wiatrach może wywrócić niestabilne ogrodzenia np typu tymczasowego